کرنش‌سنج (Strain Gauge)

کرنش‌سنج

برای اندازه‌گیری کرنش در صنعت ژئوتکنیک، نفت، ساختمان و غیره از انواع کرنش­‌سنج­‌ها استفاده می­‌شود. با استفاده از آن­­ها میزان کرنش در بتن، فولاد و مصالح دیگر اندازه‌­گیری می‌­شود. داده­‌های کرنش با استفاده از فرمول‌­های ساده‌­ای همچون قانون هوک، می‌­تواند به تنش، بار یا فشار تبدیل شود. کرنش‌سنج­‌های مدفون در بتن برای اندازه­‌گیری کرنش در سازه­‌‍های بتنی استفاده می­‌شود. کرنش‌­سنج‌­ها هم از نوع تار مرتعش و هم از نوع مقاومتی استفاده فراوان دارد. کرنش‌­سنج کرنش دو سر ابزار را گرفته و با استفاده از قانون الاستیک می‌­توان آن را به تنش وارده بر سازه تبدیل کرد.

کاربردها مختلف ابزار کرنش­‌سنج شامل:

  • داخل و یا روی نگهداری سازه­‌های زیرزمینی
  • سطوح سازه­‌های فلزی
  • در داخل بدنه سدهای بتنی
  • شمع‌­ها
  • بدنه سیلوها
  • روی لوله‌های انتقال آب در تونل‌های تحت فشار
  • برای تحقیقات در صنایع هوافضا، اتومبیل، پتروشیمی و تولید قدرت

انواع مختلف کرنش­‌سنج‌­ها و اشکال مختلف برای کابردهای متفاوت طراحی و ساخته می‌­شود.

کرنش‌­سنج سطحی

بر روی سازه­‌های مانند پل‌­ها و تونل­‌های لاینیگ شده و … که به آنها دسترسی وجود دارد، از کرنش‌­سنج­‌های سطحی استفاده می­‌شود. این کرنش‌سنج‌­ها با استفاده از دو پین بر روی سازه ثابت می­‌گردد و کرنش سازه را رفتارنگاری می­‌کند.

کرنش‌­سنج مدفون

از کرنش‌­سنج­‌های مدفون برای رفتارنگاری داخل بتن در نگهداری سازه­‌های زیرزمینی، سدهای بتنی و … استفاده می‌­شود. این کرنش­‌سنج‌­ها در داخل بتن می‌­توانند به صورت کلاسری نصب کرد و کرنش‌­های داخل بتن را در جهت مختلف رفتارنگاری کرد.

انواع دیگر کرنش‌­سنج‌­ها با شکل خاص وجود دارد. نظیر آرماتور­سنج، راک بولت استرس متر، Non Stress strain gauge و کرنش­‌سنج‌­های نصب شونده بروی لوله‌­ها که هرکدام بنا به کاربردشان شکل متفاوتی دارند.

Model

SMS-200

SMS-300

Gauge Length

۲۰۰mm

۳۰۰mm

Overall Length

۲۲۰mm

۳۲۰mm

Resolution

۱µe

۱µe

Capacity

۲۰۰۰ µe

۳۰۰۰µe

Accuracy

۰٫۸%….۰٫۱%FS

۰٫۸%….۰٫۱%FS

Non Linearity

۰٫۸%>FS

۰٫۸%>FS

Temp.

-۱۰ºC to +60ºC

-۱۰ºC to +60ºC

Rsistance

۳۵۰Ω

۳۵۰Ω

شیب‌سنجکشیدگی‌سنج